Ak chceš zmeniť svoje telo, najskôr musíš zmeniť svoju myseľ

Obezita už dávno nie je iba estetickým, ale predovšetkým zdravotným problémom.
Najväčším problémom je, že ľudské telo neukladá tuk len pod kožu, ale aj vnútri, okolo životne

dôležitých orgánov. Navyše tuk mení hormonálnu hladinu krvi tak, že podporuje zápalové procesy, ktoré vedú k poškodeniu ciev, mozgovým príhodám, infarktom a cukrovke druhého typu.
Tuk doslova zabíja.


Keď si tento fakt človek uvedomí, mala by to byť dostatočná motivácia na chudnutie.
Väčšina návodov vo svojej podstate je jednoduchá: aktívny pohyb, posilňovanie, kvalitná strava a regenerácia. Dodržiavať tieto zásady nie je nič zložité.
Tak prečo potom mnoho ľudí prehráva svoj boj s nadváhou? Možno práve preto, že to berú ako boj.

Obezita ako životný štýl

Nadváha nie je len výsledkom zlého výberu potravín a nedostatku pohybu.
Je to dlhodobý následok životného štýlu, v ktorom je súhrn viacerých návykov.
Niektoré nástrahy si človek ani neuvedomuje. Napríklad, keď pri jedení odvádza pozornosť sledovanie televízie alebo počítač, či počas návštevy kina. Ďalej, veľkosť tanierov či pohárov pri stolovaní tiež podvedome ovplyvňuje príjem jedla. Farby a osvetlenie miestnosti, v ktorej jedlo prijímate, ba aj hudba, sviečky a spoločnosť. Jedlo je pre mnohých útechou, rozptýlením.
Je do veľkej miery nielen záležitosť výživy, ale predovšetkým psychiky.

Rozhoduje hlava

O tom, či v istej situácii siahnete po čokoláde nerozhoduje žalúdok, ale hlava.
U obéznych ľudí, na rozdiel od štíhlych, stresové hormóny podnecujú pocit hladu. Ale sami si vytvorili ten podmienený reflex. Tým, že si zvykli stresové situácie utlmovať jedlom, ich mozog sa časom tomu prispôsobil. Keby chceli úspešne schudnúť, museli by si uvedomiť, v akých situáciách si jedlom kompenzujú stres. Mali by si nájsť namiesto jedla nejakú inú kompezáciu na stres, buď počúvanie hudby, cvičenie, prechádzku. Niekomu stačí namiesto jedla siahnuť po pohári vody. Je to veľmi individuálne a náročné. To platí aj v prípadoch, keď ľudia zajedajú nielen stres, ale aj nedostatok lásky, nudu alebo akúkoľvek inú negatívnu emóciu. Treba len trénovať pevnú vôľu a veľa sily, až kým sa starý návyk nestratí.

Motivácia

Ďalším veľmi častým problémom, ktorý komplikuje cestu k vysnívanej postave, je motivácia.

Ľudia, ktorí sa rozhodnú schudnúť pod nátlakom okolia, alebo tí, ktorí chcú schudnúť len aby im iní závideli, bývajú menej úspešní ako tí, ktorých viedlo vlastné rozhodnutie z ich vlastnej vnútornej potreby a lásky k sebe.

Očakávania

Okrem toho má veľký vplyv na konečný výsledok aj to, čo človek od úbytku hmotnosti očakáva.

Chcete si so štíhlou postavou ľahšie nájsť lepšie zamestnanie, viac lásky a uznania okolia?

Po dosiahnutí vytúženej postavy sa nič z toho nemusí naplniť. A potom príde namiesto uspokojenia rozčarovanie. To všetko je nielen o štíhlej postave, ale o celkovom pozitívnom prístupe k životu. Niektorí dokonca spyšnejú tak, že ich negatívne vyžarovanie skôr odrádza nové, lepšie zamestnanie, lásku, uznanie okolia a to všetko, čo pred schudnutím očakávali. Zo sklamania môžu pribrať ešte viac ako boli na tom pred schudnutím.

Moja rada na záver: Chudnite s vierou, ale pokorou a láskou. A natrvalo.

Bea