Toto zvyšuje chuť do jedla - toho sa vyvarujte

Sú rôznorodé skryté momenty, ktoré nenápadne zvyšujú chuť do jedla.

Viete čo všetko môže ovplyvniť koľko jedla zjeme?

Väčšie taniere, vyššie poháre na víno, sviečky, partner..... Áno, aj toto to môže ovplyvniť.

Ukážem vám aj ďalšie, menej známe vplyvy v prostredí, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na príjem jedla. Podnety nevnímame iba z taniera, ale podvedome aj z okolia – atmosféru, náladu, vibrácie z prostredia, v ktorom si to jedlo dávame.

Jedlo ako spoločenská udalosť

Čím viac ľudí pri stole, tým viac si doprajete. Prečo? Ak sedí pri stole viac ľudí, s určitosťou posedíte pri stole dlhšie akoby ste sedeli iba s jednou osobou. Nielenže sedíte dlhšie ale vaše oči vidia viac jedla a podvedomie reaguje. Pohoda a nejaké vínko k jedlu, ešte káva a dezert a je to tam....

Farba prostredia

Tu je to rôzne. Ak sú farby svetlé, pôsobia chladnejšie. Zjete síce možno menej, ale rýchlo a to správne nie je. Pretože žalúdok nestihne vyslať mozgu signál, že je plný, a tak o chvíľu jete niečo znova. Ak je miestnosť, v ktorej jete v sýtejších farbách, jete pomaly čo je správne, ale je tu tendencia posedieť dlhšie. No a najviac sa asi každý uvoľní na čerstvom vzduchu.

V lete opekačky, grilovačky, terasy, dovolenky – neskoré pohodové večere. Poznáte, však?

Treba si dopriať aj to samozrejme, len si treba dať pozor smile

Svetlo

V tomto prípade je to podobné ako s farbami. To znamená, že ostré svetlo pomáha zjesť menej, ale rýchlejšie a naopak pri tlmenom svetle sa cítite oddýchnutí, posedíte pri stole dlhšie a aj viac zjete.

Hudba

A hlavne taká, pri ktorej sa cítite dobre a uvoľnene. Ani neviete ako, naberiete si ďalšiu porciu, dezert alebo ďalší drink.
Treba si tieto faktory iba uvedomiť a trochu sa kontrolovať.

Ja milujem posedenia s priateľmi, na vzduchu alebo v miestnosti s teplejšími farbami a tlmenými svetlami. Pijem viac vody a zjem menej jedla. A s alkoholom to nepreháňam smile

Bea